Ebben a bejegyzésben az üzleti (és akár a magánéleti) sikered egyik lehetséges gátjáról fogok írni. Személyes vonatkozása is van: a tavasz folyamán a fiamat diagnosztizálták enyhe fokú ADHD-val és – mivel ez többnyire a férfi ágon öröklődik – én is elkezdtem foglalkozni a témával, hogy vajon én ADHD-s vagyok-e?

Azért volt fontos ez a kérdés, mert volt egy határ a teljesítményemben, amit nem tudtam áttörni. Pedig jók a képességeim, vannak jó eredményeim, írtam és adtam el saját könyvet, jó oktatásokat és tréningeket tartok – de mégis úgy éreztem, hogy valamit rosszul csinálok, mert egy bizonyos ponton túl nem tudok továbblépni. Ezért kerestem a választ. Végül megtaláltam.

Ha neked is van ilyen problémád, olvasd tovább a cikket!

Vágyakozásom bezár kint lenni volna jó benne az eleven körforgásban, helyette pörgök önmagamba zárva, pedig nyitva már az ajtó. – a kép és a vers Riad_ida Instagramjáról származik, köszönöm!

A saját problémám mellett az inspirált ennek a cikknek a megírására, hogy a statisztikák szerint a felnőttek (így az olvasóim) 2-3%-a ADHD-s, de nem biztos, hogy tud róla. Többnyire az találkozik vele, akinek a gyerekével gondok vannak az iskolában és elküldik valahová kivizsgálni. Ha elküldik. Ha felismerik. És nem fogják rá arra, hogy a gyerek rossz, lusta, nem várnak arra, hogy majd kinövi.

Kíváncsi vagy magadra? Teszteld magad itt!

A linken található tesztet Gyarmathy Éva fejlesztette ki, aki a téma egyik hazai elismert szakértője.

Bár igaz az a mondás, hogy “Egy teszt nem teszt”, de ha magasak a pontszámaid benne, akkor érdemes tovább kutakodnod. A teszt külön ablakban nyílik meg.

Itt éred el az ADHD-tesztet.

Miért volt jó nekem ez a felismerés és miért lehet jó neked is?

Számomra a felismerés, hogy valószínűleg ADHD-s vagyok, nagy megkönnyebbülést hozott. Hiszen végre egy olyan keretrendszerben tudtam elhelyezni magamat, amely magyarázatot adott a visszatérő problémáimra. Megmutatta, hogy mivel és miért vannak folyamatosan nehézségeim és mit tehetek ellenük. Emellett az állapot és önmagam elfogadása levett rólam egy komoly terhet. Abbahagytam a küzdelmet vele és emiatt meg is könnyebbültem. (Azért gondolom, hogy valószínűleg ADHD-s vagyok, mert szakorvos nem diagnosztizált, de rám illenek a tünetek. És a fiam miatt.)

(Egyébként ez minden komoly belső változásra igaz: ha meg akarsz változtatni magadban valamit, akkor ne küzdj vele, hanem fogadd el – első lépésként.)

Azért tartottam fontosnak, hogy írjak róla blogomra, mert az üzleti szférában, ahol mozgok, teljesen hiányoznak az ilyen írások. Ezért, ha te is ilyen problémákkal küszködsz, hiába mész el motivációs trénerekhez, coachokhoz, hiába veszed meg a huszadik időgazdálkodással, sikerrel  foglalkozó oktatási anyagot, nem fogsz egyről a kettőre jutni. Akár éveid is eltelhetnek vele, amíg megtalálod a megoldást. És nem is biztos, hogy megtalálod, mert az ADHD-t főleg iskolás gyermekeknél veszik számításba. Felnőtteknél nagyon ritkán szoktak beszélni róla.

Ha a fenti tesztben magasak a pontszámaid, könnyen lehet, hogy te is ADHD-s vagy. Ezzel a cikkemmel segíteni szeretnék: mutatok egy olyan példát, amelyet átvéve neked is könnyebb lesz. Fontos, hogy ez a cikk nem arról szól, hogyan lehet kigyógyulni az ADHD-ból és nem is az a célom, hogy én legyek az a szakértő, akitől megveszel valamit emiatt. Ez egy ismeretterjesztő cikk. Reményeim szerint abban segít, hogy aki érintett, az fel tudja ismerni, hogy gyanús, hogy ADHD-s. És emiatt vannak makacs, visszatérő és számára eddig megoldhatatlan problémái.

Ezért az a használati utasításom a cikkhez, hogy ha felébred benned a gyanú, keress egy szakembert és vizsgáltasd ki magad.

Mi az ADHD?

A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD, Attention Deficit Hyperactivity Disorder) az egyik leggyakoribb neuropszichiátriai tünetegyüttes. A gyermekkortól végigkíséri az érintettek életét. Egyszerűsítve három fő tünete van: a figyelemzavar, az impulzivitás és a hiperaktivitás. Ez utóbbi nem mindenkinél van jelen, akkor ADD-vel is diagnosztizálhatják.

Fő tünetei:

  1. A figyelemzavar: nehézséget okoz a figyelem megtartása, könnyen el is terelődik a figyelme. Nehéz egy valamire koncentrálnia. Társalgás közben gyakran unatkozik, úgy tűnik, nincs jelen. Gyakran követ el figyelmetlenségből eredő hibákat. Szeret éjszakázni, mert akkor van nyugalom és jobban tud koncentrálni a munkájára.
  2. Hiperaktivitás: állandóan pörög, több munkája van, sok mindenbe belekezd (és nem fejezi be). Képtelen ellazulni és megnyugodni, csak úgy létezni. Hamar megunja a munkáját, feladatait, mert új ingerekre van szüksége. Sokat beszél. A gondolatai is állandóan pörögnek.
  3. Impulzivitás: alacsony vagy hiányzó önkontroll, nehezen tart mértéket, veszélyes szituációkba könnyen belemegy, könnyen dühbe gurul. Túl nagy kockázatot vállal.
  4. Egyéb jellegzetes tünetek: halogat, nehezére esik elkezdeni a feladatokat, rossz az időérzéke, gyakran elkésik, nehezére esik tervezni, nehezen tanul, feledékeny, szétszórt, nehezen tart rendet. Alacsony az önértékelése.

Persze ezek a tünetek sok emberre ráillenek – de nem mindegy, hogy milyen mértékben és mekkora problémákat okoznak az életében? Ha neked nagy problémákat okoznak, súlyosak, több is fennáll és képtelen vagy változtatni rajta (pedig szeretnél), akkor lehet, hogy itt a megoldás, miért nem tudsz.

Bonyolítja a helyzetet a kompenzálás. Ez kb. azt jelenti, hogy minél jobb képességei vannak valakinek, annál inkább képes kiegyensúlyozni a saját életében azokat a nehézségeket, amelyeket az ADHD-ja okoz. Például, hiába vagyok képes nehezen figyelni, de jó a memóriám és ezért odafigyelés nélkül is megjegyzek sok mindent. Így, egy bizonyos határig kompenzálom a figyelemzavart. De amikor már nem elég a memóriám, akkor problémát jelent a figyelemre való képtelenségem.

Hogyan nyilvánul meg a mindennapi életben?

Számomra az ADHD azt jelenti, hogy vagy képtelen vagyok valamire, vagy nagyon nehezen vagyok képes rá – miközben másoknak az nem okoz problémát. És nem a képességeim miatt. Ez teszi különösen nehézzé, mert tudom, hogy vagyok annyira okos, hogy meg tudjam ugrani a feladatot, de mégsem tudom.

Ilyen például egy terv végrehajtása. Nekem az olyan tervek, hogy naponta ezt meg ezt kell csinálni és akkor ez lesz az eredmény nem működnek. Azért nem, mert nincsen benne újdonság, nincsenek benne új ingerek, ezért egész egyszerűen megunom. Emiatt egy hosszú feladatot teljesen másképpen kell felosztanom, mint másoknak.

Hogyan lehet másképpen, mégis eredményesen csinálni?

Ha például van 200 telefonszám, amiket fel kell hívni, nekem az nem működik, hogy minden nap felhívok 20-at , tíz napon keresztül. Inkább az, hogy két-három nap alatt felhívom mind a 200-at és vége a projektnek.

De ugyanez vonatkozik a munkáimra is. Mióta rájöttem, hogy sokkal jobb, ha projektalapon szervezem a munkáim, sokkal hatékonyabb vagyok. Tehát nem ugyanazt csinálom minden egyes nap, hanem olyan projekteket, amelyeknek van eleje, közeped és vége – és ez nagyon fontos: tudom, mikor fogom befejezni. És ez meghatározza azt is, hogy milyen megbízásokat érdemes elvállalnom: mivel jó oktatásokat szoktam tartani, ezért elvileg alkalmas lennék iskolai tanárnak is – de valójában nem: nem bírnám azt, hogy minden nap ugyanazt kell csinálnom és ugyanazokkal az emberekkel. Azt igen, hogy tartok pár napos oktatásokat és utána vége és jön a másik.

És nem azért, mert lusta vagyok vagy nem vagyok kitartó, hanem azért, mert így működöm.

Hiszen az ADHD egy jellegzetes működésmódot okoz, amely mérsékelhető és talán gyógyítható is. Ezért érdemes alkalmazkodnom hozzá, mert akkor jobban érzem magam, mintha megpróbálnék úgy élni és dolgozni, ahogy nem tudok.

Egy jellegzetes működésmód: a macska mindig el akarja kapni a hörcsögöt.

Ez számodra is fontos lehet, mert az általános önsegítő és motivációs irodalomban erről nem írnak. Ha például komoly gondjaid vannak a célok leírásával és/vagy megvalósításával, akkor az nem a te hibád. Simán lehet, hogy képtelen vagy rá és más utat kell keresned, hiába állítják a guruk, mi az egyedül üdvözítő út.

Ugyanez igaz a tervezésre, a sikerre, a pozitív és negatív gondolatokra – mindenre, amit működtetni szeretnél és valamiért mégsem működik.

Hogyan nyilvánulhat meg az ADHD vállalkozóként és/vagy értékesítőként?

Fontos szempont, hogy az alacsony önértékelés és a gyenge önképviselet értékesítőként és vállalkozóként is problémát okozhat – neked is.

Ha te értékesíted a saját dolgaidat, akkor vagy a legnagyobb csapdában: eleve el sem hiszed azt, hogy értékes az, amit el akarsz adni. Ez megnehezíti az értékesítést. Tovább nehezíti a gyenge önképviselet is, mert az is lehet, hogy szinte minden értékesítési aktivitást nyomulásnak érzel és tartasz tőle. Így alacsony áron (nem) árulod a jó dolgaid és nem élsz meg belőle, mert kevés a bevétel.

Ha értékesítő vagy és az ügyfeleket is neked kell keresned, akkor pedig a telefonálással, a találkozók egyeztetésével, a kifogáskezeléssel lehetnek problémáid – egész egyszerűen nem hiszed el, hogy el tudod adni a cuccot.

Nem a még keményebb próbálkozás és az akaraterő a megoldás

Biztosan nem csak rám jellemző az, hogy amikor egy tekintélyszemély mond valamit, hogy hogyan kell megcsinálni és nekem nem megy, akkor magamban keresem a hibát. És még keményebben megpróbálom. Hát ezzel akár éveket is el lehet veszíteni, ahelyett, hogy megkeresnéd a saját utadat, ami neked működik.

Egy újabb reménytelen küzdelem.

És ha ezt a reménytelen küzdelmet abbahagyod, akkor megláthatod azt, hogy más módon is megoldhatóak a feladataid és az előtted álló kihívások. “Mellesleg” jobban elfogadod önmagad, nem feszülsz neki saját magadnak, hanem elkezdesz úgy működni, ahogy az neked komfortos.

Úgy tudod megtalálni a számodra komfortos utat, ha kilépsz  a fősodorból. Elkezdesz olyan könyveket, cikkeket olvasni, olyan videókat nézni, amelyek nem ugyanazt ismételgetik, mint mindaz, ami nem működik neked. És abbahagyod azt, hogy magadat hibáztassad és még keményebben próbálkozzál.

De mi lehet a megoldás?

A saját, rád szabott, működő megoldásaidat érdemes megtalálnod.

Itt van pár ötlet, ami nekem működik:

  • Automatizálás: Ha van ismétlődő és jól leírható folyamat a vállalkozásodban, automatizálj! Számlázás, emailek kiküldése, időzített posztolás – ami online működik, az gyakran automatizálható és ilyenkor csak arra kell figyelned, hogy egyszer jól megcsináld. Utána megy magától.
  • Folyamatok ötletszerű megoldás helyett: ez a saját magad automatizálása. Ha valami működik, csináld mindig úgy és ne gondolkozz rajta.
  • Hosszú munkák több etapban: például a cikkeimet általában úgy írom, hogy vázlatot írok, elkezdem írni és amikor megírom, akkor akár napokra is abbahagyom. Közben időnként eszembe jut valami és azt felírom. (Erre szerintem az egyik legjobb app a Google Keep. Egyszerű, kényelmes, benne van a telefonban és a böngészőben is, ezért mindig kéznél van és lehet hanggal jegyzetelni benne, nem kell pötyögni.) És akkor egy szép napon kész lesz.
  • Tömbösített munka: egy adott feladatot csak egy bizonyos ideig végzek a nap folyamán. Ha nincs kész, akkor majd máskor folytatom.
  • Projektszerű munka: előre elvégzek több dolgot és akkor napokig nem kell csinálnom.

Ezek a módszerek nekem működnek. Az a céljuk, hogy még mielőtt átmegy másra a figyelmem és az kezd érdekelni, hatékony legyek. Amikor már nem tudnék figyelni, akkor ne is kelljen. Akkor már valami mást csinálok, ami egy darabig érdekel és így sok apró lépéssel haladok előre.

Amíg ezekre nem jöttem rá, addig csak szenvedtem, ostoroztam magam, hogy mennyire nincs akaraterőm és gyakran halogattam vagy nem fejeztem be a feladatokat.

Ha neked ebből tetszik valami, próbáld ki, hátha működni fog!

Pozitívra fordítás – az ADHD jó oldala

A nehézségek mellett az ADHD-nak van jó oldala is, amely megkönnyíti, hogy sikeres vállalkozó vagy értékesítő legyél. Ezt a saját életemben is tapasztalom, de az ajánlott irodalmak közötti kutatásban is írnak róla.

Például a kreatív, egyedi megoldások keresése és találása jellemző az ADHD-sokra. Valahogy máshogyan gondolkodunk, más a megközelítés és emiatt a megoldások is. Ez hasznos az üzleti életben is.

A másik ilyen a tekintélytisztelet hiánya. Ez az újítások szempontjából hasznos lehet – és persze konfliktusokhoz is vezethet.

A Moszkván, az óra alatt jó lesz?

Mivel csak az olyan dolgokra tudok tényleg odafigyelni, amelyek nagyon érdekelnek, egy témában való elmélyülés helyett sok mindent összeolvasok. Így olyan területekről is szerzek információkat, amelyekről mások nem. Ez tágítja a látókörömet és kreatívabbá is tesz.

Az empátia, a másokra való ráhangolódás képessége: nagyon hasznos, főleg személyes tárgyalásoknál, akár az értékesítésben, akár valamilyen együttműködésben. Sokkal könnyebb jó kapcsolatot kialakítani másokkal. Itt egy idézet egy interjúból, ami pontosan leírja ezt az előnyt. Az interjú ugyan a függőkről szól, de a működés hasonló.

Nagyon sok függő érzelmi dzsungelben nő fel, mert zűrzavaros a gyerekkora. Ezért kifejleszt egy olyan radarrendszert, ami segít a túlélésben. Például csörög a kulcs a zárban, de te már tudod, hogy apád ivott, vagy nem ivott. Most balhé lesz vagy nem. Kialakul egy érzékeny radarrendszered, ami felnőtt korodra megmarad, és egy pillanat alatt észreveszed, hogy egy szituációban mik a hibák, kivel hogy kell beszélni, kivel hogy találod meg a közös hangot… Nem véletlen, hogy sok kliensem magas pozícióban van. Mert az addikció, a függőség működése bizonyos területeken előny. Mert képes vagy a munkahelyeden tizenkét órákat dolgozni, pillanat alatt döntéseket hozni… Ettől sikeres lehetsz. Sok addikt gyors gondolkodású.

Itt olvashatod el a teljes interjút.

Ajánlott irodalom

Végül három irodalmat és egy weboldalt ajánlok a figyelmedbe, ha tovább foglalkoznál a témával.

Dr. Máté Gábor: Szétszórt elmék. Ez a könyv az ADHD-ról szól, sokkal bővebben írja le a működését. Itt van róla leírás.

Dr. Máté Gábor: A sóvárgás démona. Ez a könyv a függőségekről szól. Azért tettem ide, mert aki ADHD-s, hajlamos az állapota miatti szenvedés és ürességérzés elől menekülve sokféle függőségre. Ezért érdemes ezekről is olvasni, ha szükséges. Itt a leírása.

Találtam egy magyar kutatást, amelyben magyar ADHD-sokat kérdeztek meg és teljesen más szemszögből mutatja meg ezt az állapotot. Itt olvashatod el.

Tudtommal az egyetlen vidéki, szekszárdi magánegészségügyi szolgáltató, amely komplex szolgáltatásokat nyújt – többek között – az ADHD-vel és egyéb problémákkal küzdő családoknak: Neuroharmónia Fejlesztő Központ. Ez azért számít nagy dolognak, hogy vidéken is létezik ilyen, mert az állami rendszerben egy diagnózis legalább egy év. Közben bolyongani kell a bizottságok és az egészségügy labirintusában. Itt viszont pár hónap alatt és egy helyen diagnózishoz (és a későbbiekben fejlesztéshez) lehet jutni.

Képek:

A cica és a vers: Riad_Ida Instagram FB: Riad_Ida Facebook

A többi kép saját kép.